top of page
Razvojne karakteristike djeteta
Kao razvoj razumijemo slijed promjena u osobinama, sposobnostima i ponašanju djeteta poradi kojih se ono mijenja te postaje sve veće, spretnije, sposob nije, društvenije, prilagodljivije itd. Na dijete se nekad gledalo kao na “čovjeka u malom”. Danas znamo da to nije tako i da se čovjek razvija i mijenja od začeća do smrti.
Poznavanje dječjeg razvoja (motoričkog, spoznajnog, socio-emocionalnog i dr.) temelj je dječje psihologije. Istraživači dječjeg razvoja upućuju nas koliko je važan redoslijed razvojnih stadija, ali i da svako dijete daje individualni pečat određenom razdoblju
Jednostavnije rečeno, najvažniji razlog zašto moramo poznavati karakteristike razvoja, redoslijed faza i značajke djeteta u svakoj fazi jest mogućnost stvaranja optimalnih uvjeta za razvoj u okolini djeteta. Kad govorimo o optimalnim uvjetima razvoja mislimo na sljedeće: Materijalni okoliš koji okružuje dijete (prostor, predmeti, igračke, mogućnost kretanja prostorom i baratanja predmetima, poticajni prizori, slike, zbivanja, zvukovi, glazba i govor odraslog). Socijalna okolina – nazočnost, dostupnost i reaktivnost odrasle osobe, tjelesni dodir, emocionalni odnosi odraslih u okolini djeteta, glasovna, verbalna i govorna komunikacija; društvo vršnjaka, igra s odraslima i vršnjacima; učenje posredovanjem iskustva (imenovanjem predmeta, pojava, objašnjenjima, opisivanjem, pričanjem priča, razvijanjem govora). U sljedećem tekstu prikazat ćemo razvojne karakteristike djetetova razvoja u njegovim najvažnijim i najočitijim vidovima te uvjete i poticanje istih:
-
tjelesni rasti razvoj
-
razvoj motorike
-
razvoj spoznaje
-
razvoj govora
-
emocionalni i socijalni razvoj
bottom of page